Governor Chris Christie Files Nominations And Direct Appointments

Governor Chris Christie re-filed the following nominations with the State Senate. These nominations were filed during the 2014 annual session, but were not acted upon by the Senate. The Governor’s nominations are subject to the advice and consent of the State Senate. The Governor also filed additional new nominations with the Senate. The Governor also filed direct appointments with the Secretary of State’s Office.

RE-FILED NOMINATIONS

New Jersey Office On Minority And Multicultural Health Advisory Commission
Health Care Professionals
Nominate for appointment Minnie Campbell, D.N.Sc., RN (Edison, Middlesex)
Nominate for appointment Deborah Williams, M.D., Ph.D. (Bergenfield, Bergen)

Health Insurance Industry Representative
Nominate for appointment Alison D. Manning (Lumberton, Burlington)

State Board Of Chiropractic Examiners
Chiropractor
Nominate for reappointment David A. Allen, D.C. (Brick, Ocean)

State Board Of Respiratory Care
Respiratory Care Therapist
Nominate for appointment Elizabeth Thomason, BA, RRT (Park Ridge, Bergen)

State Council On Developmental Disabilities
Public Members
Nominate for appointment Paul A. Blaustein (Edison, Middlesex)
Nominate for reappointment Myrta Rosa (Plainfield, Union)
Nominate for reappointment Gary Rubin (Elizabeth, Union)

Public Member – Public & Private Advocacy Representative
Nominate for reappointment Joseph B. Young, Esq. (North Plainfield, Somerset)

State Employment And Training Commission
Business/Industry Rep.
Nominate for reappointment Andrea B. Karsian (Fort Lee, Bergen)

Local Government Representative
Nominate for appointment the Honorable Anthony Ferrera (Hillsborough, Somerset)

Organized Labor/Community Based Organization Representatives
Nominate for appointment Catherine D. Milone (Trenton, Mercer)
Nominate for appointment John B. Franklin (Morristown, Morris)

State Government Representative
Nominate for appointment the Honorable Allison M. Blake, Ph.D., L.S.W. (Raritan Township, Hunterdon)

State Lottery Commission
Public Member
Nominate for appointment Frederick J. Horowitz (Englewood, Bergen)

Statewide Public Safety Communications Commission
Rep. Delaware River Homeland Security Region
Nominate for appointment Richard K. Dreby (Palmyra, Burlington)

Thomas Edison State College Board Of Trustees
Public Members
Nominate for reappointment Brian Maloney (Flemington, Hunterdon)
Nominate for appointment Kemi Alli, M.D. (Franklin Park, Somerset)
Nominate for appointment Franklin K. Clyburn (Freehold, Monmouth)

Veterans’ Services Council
Public Members
Nominate for appointment Commander Robert G. Pinto (Burlington, Burlington)
Nominate for appointment Major Marc Krauss, (Ret.) (Springfield, Union)

Water Supply Advisory Council
Nursery/Landscape Industry Representative
Nominate for reappointment Peter F. Haran (Marlton, Burlington)

Municipal/County Water Company Representative
Nominate for appointment Stephen R. Blankenship, P.E. (Williamstown, Gloucester)

Golf Course Superintendent Representative
Nominate for reappointment Michael A. Stachowski (Robbinsville, Mercer)

Academic Community Representative
Nominate for appointment Taha F. Marhaba, Ph.D., P.E. (Bridgewater, Somerset)

New Jersey Office On Minority And Multicultural Health Advisory Commission
Health Care Professionals
Nominate for appointment Minnie Campbell, D.N.Sc., RN (Edison, Middlesex)
Nominate for appointment Deborah Williams, M.D., Ph.D. (Bergenfield, Bergen)
Health Insurance Industry Representative
Nominate for appointment Alison D. Manning (Lumberton, Burlington)

State Board Of Chiropractic Examiners
Chiropractor
Nominate for reappointment David A. Allen, D.C. (Brick, Ocean)

State Board Of Respiratory Care
Respiratory Care Therapist
Nominate for appointment Elizabeth Thomason, BA, RRT (Park Ridge, Bergen)

State Council On Developmental Disabilities
Public Members
Nominate for appointment Paul A. Blaustein (Edison, Middlesex)
Nominate for reappointment Myrta Rosa (Plainfield, Union)
Nominate for reappointment Gary Rubin (Elizabeth, Union)
Public Member – Public & Private Advocacy Representative
Nominate for reappointment Joseph B. Young, Esq. (North Plainfield, Somerset)

State Employment And Training Commission
Business/Industry Rep.
Nominate for reappointment Andrea B. Karsian (Fort Lee, Bergen)
Local Government Representative
Nominate for appointment the Honorable Anthony Ferrera (Hillsborough, Somerset)
Organized Labor/Community Based Organization Representatives
Nominate for appointment Catherine D. Milone (Trenton, Mercer)
Nominate for appointment John B. Franklin (Morristown, Morris)
State Government Representative
Nominate for appointment the Honorable Allison M. Blake, Ph.D., L.S.W. (Raritan Township, Hunterdon)

State Lottery Commission
Public Member
Nominate for appointment Frederick J. Horowitz (Englewood, Bergen)

Statewide Public Safety Communications Commission
Rep. Delaware River Homeland Security Region
Nominate for appointment Richard K. Dreby (Palmyra, Burlington)

Thomas Edison State College Board Of Trustees
Public Members
Nominate for reappointment Brian Maloney (Flemington, Hunterdon)
Nominate for appointment Kemi Alli, M.D. (Franklin Park, Somerset)
Nominate for appointment Franklin K. Clyburn (Freehold, Monmouth)

Veterans’ Services Council
Public Members
Nominate for appointment Commander Robert G. Pinto (Burlington, Burlington)
Nominate for appointment Major Marc Krauss, (Ret.) (Springfield, Union)

Water Supply Advisory Council
Nursery/Landscape Industry Representative
Nominate for reappointment Peter F. Haran (Marlton, Burlington)
Municipal/County Water Company Representative
Nominate for appointment Stephen R. Blankenship, P.E. (Williamstown, Gloucester)
Golf Course Superintendent Representative
Nominate for reappointment Michael A. Stachowski (Robbinsville, Mercer)
Academic Community Representative
Nominate for appointment Taha F. Marhaba, Ph.D., P.E. (Bridgewater, Somerset)

NOMINATIONS

Kean University Board Of Trustees
Public Member
Nominate for appointment George S. Fastook (Nutley, Essex)

New Jersey Election Law Enforcement Commission
Public Member
Nominate for appointment Eric Hector Jaso, Esq. (Morristown, Morris)

Commissioner Of The Department Of Community Affairs
Commissioner
Nominate for appointment Charles A. Richman (Freehold, Monmouth)

Director Of The Division Of Consumer Affairs
Director
Nominate for appointment Steve C. Lee, Esq. (Wood-Ridge, Bergen)

DIRECT APPOINTMENTS

State Trauma System Advisory Committee
Medical Director of a State-Certified Burn Treatment Facility
Appoint Michael A. Marano, M.D. (Chatham Township, Morris)

Medical Director of a NJ Rehabilitation Facility that Treats Patients with Traumatic Injuries
Appoint Steven Kirshblum, M.D. (West Orange, Essex)

Advanced Life Support Provider Recommended by the State Mobile Intensive Care Advisory Council
Appoint Steven A. Cohen, BS, MICP (Clifton, Passaic)

Paid Basic Life Support Provider
Appoint Alfred G. Lincks, III (Vineland, Cumberland) 

Medical Director of the Emergency Department of a New Jersey Hospital that is not a State-Designated Trauma Center
Appoint Domenic F. Coletta, Jr., M.D., FAAEM (Marmora, Cape May)

New Jersey Licensed Physician Recommended by the New Jersey Chapter of the American College of Emergency Physicians
Appoint Mark Rosenberg, D.O. (Denville, Morris) 

New Jersey Licensed Nurse Recommended by the New Jersey Chapter of the Emergency Nurses Association
Appoint Timothy James Murphy, MSN, RN (Franklin Township, Somerset)

Individual with Expertise in the Prevention of Injury
Appoint Karen Jean Feury, RN, APN (Denville, Morris) 

Additional Members with Trauma Experience
Appoint Gene Allen Gast (Long Valley, Morris) 
Appoint Andy Lovell (Logan Township, Gloucester)